טיפול בהתערבות מזערית – Minimal Intervention

התערבות מזערית ברפואת שיניים (Minimally Invasive Dentistry), היא סוג של טיפול המבוצע בגישה מיקרוסקופית (זעיר פולשני) ולו שלל יתרונות טובים כמו שימור השן הטבעית לאורך זמן, הימנעות מטיפולים מורכבים וחיסכון עתק בהוצאות. במאמר זה תקבלו מידע על הגישה הרפואית שמשנה ומייעלת את תחום רפואת השיניים ותורמת לבריאותכם התקינה. 

מהי התערבות מזערית (טיפול זעיר-פולשני)?

מדובר בטיפולים מינימליים ונקודתיים בלבד, שנמנעים מפגיעה בחומר השן הבריא ומבוצעים על ידי מכשור מתקדם המיועד לכך. המכשיר המרכזי בטיפולים אלו נקרא מכשיר הגדלה והוא כולל טווח הגדלה שבין פי 4 ועד פי 25, כך שניתן לצפות בפרטים הקטנים ביותר ובדיוק מיטבי.

גישת זעיר פולשני מתבצעת ככל שאין צורך בטיפולים מורכבים ומיותרים, כך שגדל הסיכוי לשרידות השיניים הטבעיות בחלל הפה. שיטת ההתערבות המזערית חוסכת למטופלים סכום כספי רב, שכן היא פוטרת מהצורך בסדרת טיפולים או בטיפולים חוזרים ומורכבים מאוד.

 

מכשור בשיטת ההתערבות המזערית

רפואת השיניים כוללת עבודה בתוך פה חשוך הכולל שלל עצמים קטנים. תנאים אלו זקוקים לכלים אופטימליים כמו תאורה עוצמתית, מיקרוסקופ וסורקים איכותיים למדידת השיניים כדי לבצע עבודה טובה ומדויקת.

בתתי תחומים כמו שתלים דנטליים והופעתה של מחלת הפריאימפלנטיטיס (דלקת הפוגעת בעצם סביב השתל החדש) שדרכי ההתמודדות איתה עדיין מוגבלות, חשוב לנקוט בגישת הזעיר-פולשנית שתימנע מהליכים אגרסיביים ותשמר את השיניים ככל שהמצב מאפשר.

טיפול בהתערבות מזערית - Minimal Intervention
טיפול בהתערבות מזערית – Minimal Intervention

יחד עם זאת, נראה שלא כל רופאי השיניים דוגלים בהתערבות מזערית משום שעדיין מדובר בתחום חדש, שבו הכירורג נדרש ללמוד כיצד לעבוד עם מכשור מתוחכם. בנוסף, מדובר בגישה שמרנית שבה יש התערבות רפואית מינימלית ויישום פעולות מיקרו-כירורגיות, שלא מאפיינת באופן מוחלט את כלל רופאי השיניים הקיימים, אך התחום בהחלט מתקדם לשם בצעדי ענק.

לשם הדוגמה, אפשר להתייחס לטיפולי השורש – התערבות מזערית תביא לאיתור מבנים שבורים ותעלות שהתפספסו וגרמו לכאבים כרוניים או דלקת, קיטוע חוד השורש ולהימנע בכך מעקירת השן. עבור ציפויי החרסינה, ניתן יהיה לבצע השחזה כנדרש, הכוללת הסרה של כ-0.3 מ"מ מחומר השן. הטיפול הזעיר-פולשני מתאים גם לעקירת שיני בינה כלואות בדרך שנמנעת מהסיכון לפגיעה עצבית.

 

טיפולים אפשריים בגישת התערבות מזערית

כאמור, החוזקה המשמעותית ביותר של ההתערבות המזערית היא ביכולת לבצע השתלות דנטליות בגישה מיקרו-כירורגית, שמבצעת פתיחה זעירה ומשתמשת בתפרים זעירים. אלו יביאו לתהליך החלמה מואץ של הרקמה, תוך אחוזי הצלחה גבוהים משמעותית. אם דרושה השתלת עצם מקדימה להשתלה הדנטלית, ניתן יהיה לבצע הרמת סינוס שנמנעת מפגיעה בעורקים וברירית, מה שיפחית סיכון לזיהום בחלל הסינוס ויביא לתוצאות מצוינות.

כפי שניתן לראות, שיטת ההתערבות המזערית הופכת את טיפולי השיניים לפשוטים ומוצלחים, תוך שליטה מלאה בכל הפרטים הקטנים והבאת המטופלים לשגרה תקינה במהירות רבה. לתוך השיטה נכנסים כל טיפולי השיניים "השגרתיים", כך שהם לא שונים מכל טיפול מסורתי אחר מבחינת המטרה והצורך עבורם, אלא רק בביצוע הפרוצדורה עצמה.

מסתימת חורים ועד השתלה דנטלית ביום אחד – ניתן לבצע כל טיפול שיניים תוך התערבות מזערית, שניתן לייחס לה גם משמעות כוללת של זהירות ושמרנות. בגישה בלתי שמרנית וחודרנית יותר, יבוצע למשל במקרה של חור בשן הרס מבני, בעקבות "ההחלפה" של השן החיה. בטיפולי שורש פולשניים, יהיה על רופא השיניים ליצור כתר לשיקום השן וכן הלאה.

בגישת זעיר פולשנית לעומת זאת, השאיפה היא תמיד לשמר כמה שיותר מחומר השן ולהותיר את השן במצב תפקודי תקין וחזק. הנחת המוצא היא שהשן הטבעית בריאה וחזקה יותר מכל תחליף ולכן אין שום טעם לוותר עליה בקלות. יחד עם זאת, כאשר אין מנוס מהתערבות משמעותית יותר ומטיפולים מורכבים מאוד, תידרש התערבות כירורגית מקיפה ואף רוחבית יותר.

 

בניית תוכנית טיפולים

התערבות מזערית תכלול תכנון מקדים של כל הצרכים הטיפוליים, כך שניתן יהיה לתת מענה נקודתי לכל בעיה קיימת. למשל, אדם שמגיע לרופא השיניים כשהוא סובל מעששת (חור בשן), יכול אמנם לבצע את הטיפול בו במקום ולהביא את הבעיה על פתרונה.

אולם כאשר רופא השיניים רואה בעששת כמחלה מדבקת, הוא ידאג לספק לבעיה פתרון כולל, שבו מעורבים גם שינוי הרגלי השמירה על היגיינת הפה ותחזוקת השיניים. כאשר בריאות הפה תשתנה לטובה וימנעו מצבי התפתחות של עששת, ניתן יהיה להימנע מסתימת חורים בעתיד בשיניים נוספות.

 

יתרונות טיפולי השיניים בגישת ההתערבות המזערית

  • פחות כאבים: טיפולים בגישת זעיר-פולשנית יוצרים הלכה למעשה פחות כאבים, מכיוון שהם לא אגרסיביים במיוחד וההחלמה מהם יחסית קלה.
  • פחות כסף: הטיפולים הללו נועדו לשמר את השן הקיימת, לשקם אותה ולהימנע ככל האפשר מלוותר עליה. טיפולי השיקום ברפואת השיניים זולים יותר וניתן לראות זאת בדוגמה של ביצוע סתימה בשן, לעומת הצורך לבצע טיפול שורש הכולל שיקום מבני וכתר.
  • יותר בריאות: רקמת שן בריאה היא מצב חיובי ורצוי. למעשה, ככל שרכיבי הפה "מקוריים" יותר, הם נחשבים בריאים יותר. כאשר השן פעילה וחיונית, היא עדיפה על כל שן חלשה שלא מוזנת כראוי בעצבים וכלי דם. במצב כזה, הסיכון לסדקים ושברים בשיניים גדול בהרבה.
  • יותר רופאים מאמצים את הגישה: השתלמויות מקצועיות בתחום רפואת השיניים חושפות עוד ועוד טכניקות, מכשור ואפשרויות טיפול שניתן לבצע דרך התערבות מזערית, מה שמביא לשיפור והתייעלות רפואת השיניים ומגדיל את היכולת של המטופלים ליהנות מפה ושיניים בריאות לאורך שנים.

 

דואגים לשמירה מלאה על בריאות הפה והשיניים שלכם

מניעת מחלות והטיפול בהן מוקדם ככל האפשר עשוי להימנע מתהליכים מורכבים וממושכים. במרפאות דנטל מדיקל סנטר למצוינות דנטלית, אנו פועלים רבות בגישת זעיר-פולשני ומחליפים חלק גדול מדרכי הטיפול האגרסיביות בחלופות עדינות, יעילות ואיכותיות.

הקדמה הטכנולוגית ברפואת השיניים העולמית אפשרה לנו לתקוף מכיוון פרקטי כל בעיה קיימת בבריאות הפה והשיניים ולספק לה מענה ממוקד ומוצלח, ללא טיפולים ארוכי טווח וללא פגיעה היקפית ומיותרת בחומר השן הבריא.

מרפאות DMC משתמשות במכשור הטכנולוגי המתקדם והחדשני ביותר לביצוע טיפולי התערבות מזערית בישראל ובכלל. באמצעות המכשור הקיים, נמקד את ההתערבות הטיפולית לאזור הרלוונטי בלבד ונפעל באופן מדויק ביותר כלפיו, תוך מזעור ואף העלמת חלק מהסיכונים הכרוכים בכירורגיית הפה, הגדלת סיכויי ההצלחה בכל טיפול וקיצור משמעותי של תהליך הריפוי וההחלמה.

בנוסף לאמצעים הטכנולוגיים החכמים שלנו, עומדים לרשותנו בכל סניפי המרפאה גם אמצעי הדמייה יעילים המאפשרים סריקה תלת ממדית מדויקת לכל חלל הפה, אמצעי הגדלה יעילים ותוכנות ממוחשבות, באמצעותן נוכל לבנות ולתכנן את תהליך הטיפול המיועד לכל לקוח ולקוחה.

גם המעבדה הפרטית של המרפאה הנמצאת בתוך הסניף תדע לתת מענה מקיף ומהיר, החוסך למטופלנו את הצורך להמתין לתהליך הייצור של שתלים, ציפויים או גשרים ולבצע את הטיפול הנדרש בבת אחת, מבלי להגיע פעם נוספת למרפאה.

 

אנחנו זמינים עבורכם לכל שאלה

לפרטים, מידע, שאלות ותיאום פגישת התייעצות עם מומחי המרפאה, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני, או להגיע לכל אחד מסניפי דנטל מדיקל סנטר ולהתרשם בעצמכם מהקליניקה הגדולה והמעוצבת, הגישה המקצועית והיחס האדיב והאישי לכל אדם וללא הבדל.

אחוזי ההצלחה בטיפולים מהסוג הזה נחשבים גבוהים במיוחד, הודות למכשיר ההגדלה שמאפשר לרופא המטפל לצפות בכל פרט קטן ביותר ובדיוק מקסימלי, על מנת לטפל בו בהליך לא מורכב. 

לא בהכרח, משום שוותק הרופא וצורת החשיבה שלו משפיעים מאוד על נכונותו לעבוד בגישה זו ותוך שימוש במכשור הנדרש לכך. מדובר בגישה ששמה דגש על שימור השיניים הטבעיות ולכן הדבר תלוי מאוד גם בסוג הלקוחות שמגיעים למרפאתו של אותו מומחה. 

כן. הרופא ישתמש במיקרוסקופ על מנת לאתר מבנים שבורים, תעלות שגורמות לכאבים ולדלקת ולחתוך את חוד השורש, מה שיביא לפתרון הדלקת והימנעות מעקירת השן. בסיום הטיפול יהיה אפשר להלביש כתר או לעבור ציפוי חרסינה ללא הגבלה. 

פעולה מיקרו-כירורגית מבוצעת עם כלים ייחודיים ומתקדמים מאוד ומשתמשת בתפרים דקיקים וזעירים שמעודדים את קצב החלמת הרקמה. אפשרויות אלה מגדילות משמעותית את שיעורי הצלחת ההשתלה ונמנעים מפגיעה עצבית ובמבנים אנטומיים. מרפאות DMC מבצעות השתלות שיניים בגישה זו וניתן לתאם פגישה מקדימה כדי לשמוע עוד על הנושא. 

ד"ר דורון בר חן

ד"ר דורון בר חן

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

ד"ר דורון בר חן
צריכים ייעוץ מקצועי?
5/5
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

מאמרים מקצועיים מהבלוג שלנו:

איך מטפלים בנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים נחשבת לבעיה שכיחה, במסגרתה רקמת החניכיים נסוגה אל עבר שורש השן, מה שגורם לחשיפת שטח השן ולהצטברות חיידקית גדולה בתוכו. הנסיגה עלולה לגרום

קרא עוד »

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים (פריודונטיטיס) מהווה מחלת חניכיים מתקדמת, הפוגעת ברקמת החניכיים באזורי התמיכה של הלסת בשיניים. מצב זה גורם להיווצרות כיסים עמוקים בחניכיים ולספיגת עצם, שתביא

קרא עוד »

חור בשן טוחנת

חור בשן טוחנת נחשב למצב בריאותי שכיח מאוד, כמעט ללא תסמינים בשלבים הראשונים אך עם סכנה לכאבים עזים ואף לריקבון והתפוררות השן בהמשך. כיצד מזהים

קרא עוד »

רופא פה ולסת – מהם תפקידיו?

רופא הפה והלסת מתמחה במצבים מורכבים כמו גידולים, מומים ומחלות בחלל הפה, בעיות בלסת הנובעות מחולשה בשרירים המקומיים או פגיעה כתוצאה מטראומה, מצבים של אובדן

קרא עוד »

חזרה לחלק מסויים במאמר

תוכן עניינים

Dental Medical Center

מרכזי מומחים לרפואת שיניים

לקביעת תור לייעוץ
לוגו דנטל מדיקל סנטר
שיחת ייעוץ - ללא עלות
מלא/י את הפרטים בטופס, ונציגינו יחזרו אליך לשיחת ייעוץ בהקדם.