הלבנת שיניים – Teeth Whitening

הלבנת שיניים היא "גימור התכשיט" של חלל הפה. היא מעניקה לכל אחד מאיתנו חיוך אסתטי ובריא שמשלים את מראה הפנים ומעניק להן יופי נחשק. במרפאות DMC תוכלו להתחדש בגוון בוהק ויפהפה בתוך זמן קצר, כולל הסרת כתמים ושימוש בסד הלבנה ונוזל שימשיכו את פעולת ההלבנה גם לאחר הטיפול. 

מדוע צבע השיניים שלנו משתנה?

כידוע, צבע השיניים איננו אחיד והגוון נוטה להשתנות מאדם לאדם בעקבות ההתפתחות הטבעית של פיגמנט השן ותהליך הצמיחה האישי שלה לאורך השנים. שיניים מאבדות מהלובן הטבעי שלהן עם הזמן, בעיקר בעקבות הרגלי חיים שונים כמו שתייה, אכילה, תרופות, צריכת מוצרי טבק ואלכוהול וגם שגרת היגיינת הפה האישית.

מי מבינכם שמרבים בעישון ושתיית משקאות חמים למשל, יגלו כי השיניים נוטות לספוג צבע יותר צהבהב. אחרים יגלו שמאכלים מסוימים יוצרים לאורך הזמן כתמים שונים שמופיעים על השיניים הקדמיות.

בכל אלו ניתן כמובן לטפל – להפוך את פיגמנט השיניים לאחיד ולהקנות להן לובן טבעי ואסתטי יותר.

 

 

טיפולי הלבנת שיניים

כיום הלבנת שיניים מיושמת באמצעים חדשניים לרבות טיפולי שיניים בלייזר, המאפשרים להבהיר את השן ולהשלים את הטיפול על ידי סד רב פעמי לשימוש בבית. טיפול הלבנת השיניים המבוצע במרפאה הוא חד פעמי והתוצאה תישמר למשך מספר שנים. בהתאם לצורך ניתן לבצע טיפול הלבנה חדש כשהתוצאה הקודמת דועכת.

הלבנת שיניים - Teeth Whitening
הלבנת שיניים – Teeth Whitening

חשיבותו של החיוך היפה

פנים מחייכות ומאירות הן המפתח לרגשות חיוביים. כאשר אנחנו מחייכים, נוצרת תחושה מזמינה ופתוחה יותר לתקשורת. מחקרים אף מראים שחיוך גדול ורחב שחושף שיניים ייצור סימפתיה וקשב מוגבר יותר בקרב הסובבים – כמובן ככל שמדובר בחיוך שחושף חלל פה בריא ואסתטי.

יחד עם זאת, פעולת החיוך תלויה לא פעם באסתטיקה הקיימת של השיניים. ככל שהגוון שלהן משתנה לאורך חיינו הבוגרים ומושפע גם מהרגלי המחייה האישיים, החיוך נחשב לפחות מטופח ובריא ועל כן האסתטיקה שלו נפגמת – הן בעיני אחרים והן בעיני עצמנו. בנקודה זו ניתן לציין גם השפעה אפשרית על הביטחון העצמי ואפילו על הנכונות האישית לחייך.

 

הלבנת שיניים – מה בדיוק מתבצע בטיפול?

שיניים בוגרות (כלומר מערכת שיניים קבועה, לאחר נשירת שיני החלב) אינן בעלות פיגמנט צחור במיוחד באופן טבעי. מתחת לזגוגית השן המצופה אמייל שצבעו לבנבן-שקוף, שוכן חומר בשם דנטין – זוהי שכבה מינרלית שלה גוון צהבהב יותר, שנוטה להתכהות בהתאם לחשיפתו לחומרים שונים כמו קפאין, ניקוטין ועוד.

מעבר למרכיבי הזמן והשפעת החומרים על הדנטין, גם האמייל העוטף אותו נשחק בהדרגה. שחיקה זו גורמת לשיניים להפוך פגיעות יותר ולהיחשף גם לפיגמנט יותר כהה.

אז מה עושה ההלבנה? הלבנת שיניים למעשה משפיעה על צבעו של הדנטין, כך שהשאיפה המרכזית של הטיפול היא לחדור מבעד לאמייל ולשנות את פיגמנט הדנטין ללובן הפוטנציאלי שלו. מסיבה זו, התהליך נקרא גם הבהרת שיניים מפני שלא מדובר בצביעת הדנטין בלבן, אלא בתהליך שמחזיר אותו לצבע הטבעי.

 

התאמה וחוסר התאמה לטיפולי הלבנת שיניים

הלבנת שיניים מיושמת בתהליך שכולל שימוש במי חמצן בריכוזים משתנים, החל מ-0.1% לכל הפחות. קביעת הריכוז תשפיע על אפקט ההלבנה בפועל, כך שריכוז נמוך ייצור שינוי פחות דרמטי ולהיפך. בפועל, מי ששיניו אינן בריאות לא יוכל לבוא במגע עם מי החמצן שעלולים להזיק מאוד ולכן חשוב לעבור בדיקה מקיפה אצל רופא השיניים הכוללת איתור חורים, טיפולי שיננית וכל טיפול אחר שנועד לרפא את השיניים ולמנוע מהן להיחשף לנזקים.

קבוצה נוספת שמוטלת בספק היא נשים הרות ומניקות, שעשויות לפתח רגישות לחומרי ההלבנה ומי החמצן וכן הסובלים משחיקה מתקדמת של אמייל השן. רופא שיניים מקצועי יסייע לאבחון המצב הקיים ויבין מהם הטיפולים המקדימים שיש לעבור לפני הלבנת השיניים עצמה.

 

הלבנת שיניים ביתית

רבים מתעניינים כיום באפשרות לבצע הלבנה באופן ביתי, שכוללת חומרים פעילים בריכוז מתאים, הנחיה ומעקב. אפשרות זו תתאים מאוד למי שסובלים מכתמים ושינוי בפיגמנט, כך שאינם זקוקים להלבנה דרמטית במיוחד. הלבנה זו כוללת חומרים דנטליים למריחה, סדים או מדבקות.

יחד עם זאת, צריך לזכור שמי שיבצע הלבנת שיניים ללא פיקוח רפואי מקצועי, צפוי שלא להגיע ללובן הפוטנציאלי בשל ריכוזים נמוכים יחסית לאלו שמיושמים במרפאה. חמור מכך – לא תבוצע בדיקה מקדימה לאבחון מצב השיניים, מה שעלול לפגוע בהן קשות במגע עם תרכיזי החמצן.

ולכן האפשרות המומלצת והרצויה ביותר היא להגיע לרופא השיניים לבדיקת שיניים ולאבחון, בסיומה ייתכן שתוכלו להשתמש בבית בסדים. מדובר בתהליך הלבנה מותאם אישית ותחת פיקוח רפואי, שמיושם אחרי טיפול שיניים כנדרש וכולל סדים שמותאמים במדויק למבנה השיניים של כל מטופל.

בבית יש למרוח מחומר ההלבנה על הסדים, להניח אותם מעל קשת השיניים ולהשאיר אותם במהלך הלילה. ההלבנה תגיע לשלמותה בדרך כלל כעבור שבועיים, אז תתואם לכם ביקורת במרפאה שתעריך את הצלחת הפעולה.

 

הלבנת שיניים בלייזר

לובן שמושג בטיפול לייזר מכיל ריכוז גבוה של עד 35% מי חמצן. זהו טיפול רפואי ממוקד של כשעה, שבו מורחים את חומר ההלבנה על השיניים, חושפים אותן לקרני הלייזר והן מאיצות את תהליך החדירה של החומר מבעד לאמייל ולתוך הדנטין.

זהו טיפול חד פעמי אפקטיבי ביותר, שמעניק תוצאה איכותית ומשמעותית שנשמרת במשך כ-4-5 שנים. חשוב לציין שבימים שלאחר הטיפול תיתכן רגישות חולפת בחניכיים.

 

שיטות הלבנה נוספות

אמנם קיימות שיטות רבות ונוספות לביצוע הלבנת שיניים, כל שיטה והתאמתה למטופל או המטופלת באופן אישי, אך שיטה שלישית ובולטת שנהוג להשתמש בה במקרים מסוימים היא ציפוי החרסינה. ציפוי שיניים בחרסינה הוא למעשה אפשרות שלא תלבין את השיניים הקיימות, אך תיצור גוון אחיד ולאורך זמן, שכולל הגנה חזקה ופעולת שיניים יעילה.

הדבר מתאים מאוד למטופלים שזקוקים למראה חדש, מסודר וצחור, עם עמידות לטווח ארוך. ציפוי החרסינה צפוי לכלול ברוב המקרים פעולות נוספות כמו כתרים או יישור שיניים.

 

מהו טיפול ההלבנה המתאים עבורי?

התהליך הבטוח והאפקטיבי ביותר להלבנת השיניים נרקם במרפאה, בכפוף לבדיקה והתייעצות עם רופא שיניים מיומן ומנוסה. הרופא יעריך את מצב השיניים הקיים וידע כיצד להגיע לתוצאה הרצויה ומה נדרש לבצע על מנת לעשות זאת.

בנקודה זו נציין שהלבנת השיניים תוכל להתאים לכל אדם, בייחוד אם נקבע שהוא זקוק לריכוזי חומרים פעילים נמוכים בלבד. אם קיימת בעיה נוכחית מסוימת במצב השיניים, יש לפתור אותה לפני ביצוע ההלבנה וכך לייעל את התוצאה וכמובן את בטיחות ובריאות המטופל לאורך זמן.

 

עומדים לרשותכם תמיד ובכל שאלה

מרפאות דנטל מדיקל סנטר עומדות לרשותכם במגוון טיפולים אפשריים לבריאות ושיקום הפה, לרבות הלבנת שיניים תוך שימוש בשיטות והחומרים המתקדמים ביותר. 

בכל אחד מסניפי DMC לרשותכם גם שירותי מעבדה פרטיים שחוסכים המתנה וצוות מקצועי שיבנה את תוכנית הטיפולים המתאימה לכם ויישם אותה במלואה. אתם מוזמנים להגיע להתרשמות ולשיחת התייעצות עם צוות המרפאה ולברר בנוגע לשיטות ההלבנה המתקדמות שאנו מציעים.

בראש ובראשונה יבדוק הרופא המטפל את רקמת הפה ומצב השיניים. רק אם בריאותם תקינה לחלוטין ולא נצפו עששת או חורים שמצריכים סתימות, ניתן יהיה לעבור את פעולת ההלבנה. בכל מצב אחר, יהיה צורך לבצע את כל הטיפולים המקדימים לקידום בריאות השיניים ורק לאחר השלמתם לעבור את טיפול ההלבנה.

יש להימנע משתיית קפה במשך 24 שעות לאחר ההלבנה. עקרונית, קפה נוטה להכתים את השיניים כך שמומלץ להימנע ממנו מכאן והלאה, או לשתות בכמות מתונה ולקחת בחשבון את קיצור תוחלת חיי ההלבנה.

הדבר תלוי מאוד בהיגיינת הפה האישית, הרגלי צחצוח, עישון, שתיית קפאין ואלכוהול (יין אדום בעיקר) וטיפולי השיננית התקופתיים. באופן כללי, השפעת ההלבנה תימשך בין חצי שנה עד שנתיים וניתן לחדש או לרענן אותה בסיום התקופה.

התוצאות מופיעות בטווח זמנים משתנה מאדם לאדם, כך שחלק מהמטופלים יהנו מהן מיד עם סיום הטיפול וחלקם כעבור כמה ימים. אצלנו הטיפול ממשיך לאחר מכן גם כהלבנה ביתית למשך כמה ימים נוספים ובמטרה לחזק את האפקט ולשמור עליו לאורך יותר זמן. 

ד"ר דורון בר חן

ד"ר דורון בר חן

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

ד"ר דורון בר חן
צריכים ייעוץ מקצועי?
5/5
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

מאמרים מקצועיים מהבלוג שלנו:

איך מטפלים בנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים נחשבת לבעיה שכיחה, במסגרתה רקמת החניכיים נסוגה אל עבר שורש השן, מה שגורם לחשיפת שטח השן ולהצטברות חיידקית גדולה בתוכו. הנסיגה עלולה לגרום

קרא עוד »

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים (פריודונטיטיס) מהווה מחלת חניכיים מתקדמת, הפוגעת ברקמת החניכיים באזורי התמיכה של הלסת בשיניים. מצב זה גורם להיווצרות כיסים עמוקים בחניכיים ולספיגת עצם, שתביא

קרא עוד »

חור בשן טוחנת

חור בשן טוחנת נחשב למצב בריאותי שכיח מאוד, כמעט ללא תסמינים בשלבים הראשונים אך עם סכנה לכאבים עזים ואף לריקבון והתפוררות השן בהמשך. כיצד מזהים

קרא עוד »

רופא פה ולסת – מהם תפקידיו?

רופא הפה והלסת מתמחה במצבים מורכבים כמו גידולים, מומים ומחלות בחלל הפה, בעיות בלסת הנובעות מחולשה בשרירים המקומיים או פגיעה כתוצאה מטראומה, מצבים של אובדן

קרא עוד »

חזרה לחלק מסויים במאמר

תוכן עניינים

Dental Medical Center

מרכזי מומחים לרפואת שיניים

לקביעת תור לייעוץ
לוגו דנטל מדיקל סנטר
שיחת ייעוץ - ללא עלות
מלא/י את הפרטים בטופס, ונציגינו יחזרו אליך לשיחת ייעוץ בהקדם.