הארכת כותרת בלייזר – Crown Lengthening

הארכת כותרת בלייזר (Crown Lengthening) נחשבת לפרוצדורה כירורגית מוכרת מאוד ומיושמת במקרים של עששת חניכיים, שבר בשורש או כותרת השן, בקיעה בלתי תקינה של כותרת השן, ספיגה צווארית בשורש ועוד. במרפאות DMC תוכלו לבצע את הטיפול תוך שימוש במכשור הדנטלי המתקדם ביותר וליהנות משיניים יפות, בריאות וחזקות תוך זמן החלמה קצר.

מה זה הארכת כותרת?

אם הגעתם למרפאת השיניים ונאמר לכם שתזדקקו להארכת כותרת, הרי שמדובר במצב שבו מאריכים מעט את השן, כדי להניח עליה כתר שימנע ממנה להישבר ולהיסדק. 

זהו טיפול נפוץ שמבחינה סטטיסטית מיושם בקרב כ-10% מהמטופלים, אך מכיוון שכיום ניתן להשתמש גם באפשרויות שיקום נוספות ומתקדמות, מומלץ לקבל מאיתנו חוות דעת שניה שייתכן ותפטור מהצורך בפעולה כירורגית ותביא לשיפור המצב הקיים בדרך אחרת. 

 

מדוע צריך להאריך כותרת בשיניים?

את מראה הכתר כולם מכירים ולמעשה קשה לפספס אותו: מעין מראה מתכתי שלעתים בולט בקצה החיוך. לא פעם עבודה בלתי מהימנה מביאה לניתוק הכתר ממקומו (לרוב כאשר לא מבוצעת הארכת כותרת לפני הנחת הכתר) ולשבר השן עצמה, דבר שיגרום בלית ברירה לעקירתה. 

הארכת כותרת איננה פעולה כואבת ומעיקה, המיושמת בטכנולוגיה מתקדמת שמביאה לריפוי יעיל. יחד עם זאת, מדובר בפרוצדורה שדורשת בקיאות וניסיון מעשי עשיר ולכן מיושמת אך ורק על ידי רופא מומחה שצבר בכך ניסיון רב ועבר הכשרה מתאימה לשיקום שיניים, יחד עם הכשרתו בכירורגיית שיניים. 

הארכת כותרת בלייזר - Crown Lengthening
הארכת כותרת בלייזר – Crown Lengthening

מהלך הטיפול

הארכת כותרת מתייחסת למכלול רכב של מרכיבים, בלעדיהם וללא ניסיון מתאים, תתרחש פגיעה בשן עצמה, בשיניים הסמוכות לה או ברקמות שתומכות בשיניים הללו. לא פעם פגיעה זו היא בלתי הפיכה ומביאה לנזקים היקפיים חמורים. 

את הטיפול מבצעים בהרדמה מקומית, כאשר התחושה לאורך הטיפול דומה לזו שנוצרת בעת סתימת חור בשן – מעין הפעלת לחץ מסוימת. בסיום הטיפול יישאר כאב חולף, שניתן לטפל בו במשכך כאבים במהלך היממה הראשונה. 

לאחר מכן הכאבים מתפוגגים והשיפור בתחושות מתרחש יחסית במהירות. חשוב להבהיר שאם במהלך הארכת הכותרת הייתה דלקת בחניכיים שלא טופלה כראוי, היא עלולה לגרום לריפוי ממושך וקשה יותר.

הארכת כותרת מבוצעת על ידי הכנת כתר זמני (כתר מעבר), שיונח על גבי השן הרלוונטית. כשבועיים לאחר מכן, יבדוק רופא השיניים את החלמת האזור והחלמת החניכיים ויבצע מדידות להתאמת הכתר הקבוע בתוך החניכיים. בטיפול שיבוצע לאחר כחודשיים נוספים ולאחר הבשלת החניכיים, ניתן יהיה להניח כתר קבוע.

 

שיטות הטיפול הקיימות

את הפעולה מבצעים באחת משתי דרכים אפשריות:

  1. הארכת כותרת אורתודנטית – הגדלת אורך הכותרת בתהליך אורתודנטי (כלומר במסגרת יישור שיניים), על ידי הבקעה כפויה של השן והארכת הכותרת שלה.
  2. הארכת כותרת כירורגית – באפשרות זו מגדילים את אורך הכותרת באמצעים כירורגיים. אמצעים אלו מתייחסים למכשור חדשני בגישת זעיר-פולשני, שעיקרו מבוסס על טכנולוגיית הלייזר, באמצעותה מבצעים כיום הלבנת שיניים, ניתוחי שתלים, ניתוחים בשורש השן וגם טיפולי הארכת כותרת. 

 

הארכת כותרת ועיצוב חניכיים בלייזר

אורכי הגל של הלייזרים השונים פותחו כדי להחליף את המכשור הממונע כמו המקדחה שביצעה בעבר את חיתוך הרקמות. אפשרות זו תיצור טיפול שלא כרוך בתפרים, יחד עם היכולת לקחת כבר באותו הטיפול מידות לכתר וציפוי החרסינה. 

הלייזר גם מסוגל להילחם היטב בעששת, כך שהוא תורם כראוי לבריאות הפה לאורך זמן, מנטרל השפעות זרות לאחר הטיפול ומביא בכך להצלחתו המקסימלית, במינימום תופעות לוואי וכאבים. לעתים הארכת הכותרת מלווה גם בתהליכים של עיצוב החניכיים בלייזר, בהם צריך לעצב מחדש את גבולות החניכיים של המטופל – פעולה הדורשת דיוק ומיקוד מקסימליים. 

 

הארכת כותרת בשיטה הקונבנציונלית

נחזור לשיטה המסורתית, שבה תבוצע הרמת מתלה הכוללת את חיתוך והסרת העצם התומכת ברקמה. שיטה זו שאיננה מיושמת בגישת זעיר-פולשני מתרחשת על ידי מקדח עדין והזרמת מים סטריליים, שישיגו את מבנה העצם בנפח הנדרש. 

 

פעולות נדרשות לשימור האסתטיקה

מטרת הארכת הכותרת היא ליצור מראה הרמוני ואחיד, שאותו ניתן להשיג תוך שמירה קפדנית על מספר עקרונות חשובים:

  • ביצוע הפעולה לפי התאמתה לרכס העצם וההתאמה לתוצאה הסופית הרצויה של קו החניכיים לאחר תפירתו. מטרת העל תהיה ליצור רקמת קרטין אחידה בקדמת השן. 
  • שמירה על רכות הרקמה בין השיניים, כדי להימנע ממצב של בקיעה פסיבית שתביא לשיקום פה רחב היקף.
  • חיתוך העצם התומכת, כלומר חיתוך השן "המנחה" שצריך להסיר ממנה את רקמת העצם וכך גם מיתר השיניים תוך שמירה על פרופורציות אחידות.
  • חיתוך העצם האלביאולרית בדיוק מירבי לטובת השגת מראה הרמוני ופיזיולוגי תקין ורצוי. עובי רקמת העצם קשור מאוד לנראות האסתטית של השיניים ולשמירה על הרקמה הרכה. 

 

הנחת כתר זמני לאחר הטיפול

קיימות כמה פעולות אפשריות שנועדו לשמר את תוצאת הארכת הכותרת, כל אחת מהן מיושמת בהתאם לזמן שחלף מהניתוח:

השחזת השיניים – פעולה שתבוצע במעמד הניתוח, כדי לייצר הכנה לכתר זמני באותו הטיפול. ההשחזה עדינה מאוד ומביאה לתיקון השורש, שטיפה והחלקה של המשטחים השורשיים וסילוק אבנית ומלט נמקי משורש השן ומניעת חתכים תחתיים. הנחת הכתר הזמני תבוצע במהלך חשיפת הרקמה הרכה.  

השחזה מוקדמת וריפוד זמני – באפשרות זו מכינים את השן כשלושה שבועות לאחר הניתוח, במהלכם השחזור הזמני נותר במקומו כך שהאיחוי כבר התרחש. הכנת הכתר תבוצע על ידי חתך המותאם לגבולות החניכיים הקיימים ומדובר בגישה לא אגרסיבית, בה יונח כתר שלא מפריע לאיחוי ומייעל את הנחת הכתר תוך עיצוב צורת החניכיים למראה הטבעי שלהן וללא דימומים. 

השחזה מאוחרת וריפוד זמני – זוהי שיטה שבה נמנעים מלהפריע להחלמה המלאה של הרקמות הרכות. לאחר שבוצע ניתוח הארכת כותרת, יש להמתין עד להתייצבות מלאה של הרקמה הרכה. תהליך זה צפוי לקחת בין שלושה ועד שישה חודשים, במהלכם מבצעים השחזת שיניים ומדידה לגשר הזמני. 

אפשרות זו תתאים לטיפולים המשלבים ציפויי חרסינה, למטופלים עם מרקם חניכיים לא אחיד וכן למקרים של בקיעה פסיבית ונפח עצם משמעותי. 

 

לסיכום

הארכת כותרת היא פעולה כירורגית שבה מאריכים את החלק הגלוי של השן בתוך הפה, כלומר את הכותרת הקלינית שלו. פעולה זו תיצור הפחתה באורך ובשטח האחיזה שמצוי בשורש השן ולכן נהוג לבצע אותה מטעמים שיקומיים, בהם נדרש שחזור ושימור מבני. 

כאשר חלל השן "חבוי" מתחת לחניכיים, או כאשר הגבולות זקוקים לעוד חומר שן בריא וגם כאשר מבחינה אסתטית השן נראית קצרה, ניתן להשיג מראה איכותי ובריאות טובה על ידי טיפול זה.

 

מעניקים טיפול מקצועי, בסטנדרטים בלתי מתפשרים

במרפאות דנטל מדיקל סנטר למצוינות דנטלית אנו מבצעים טיפולי הארכת כותרת בהליכים ממוקדים, יעילים ומתקדמים טכנולוגית, שמביאים לשיפור המראה ולבריאות טובה ותקינה לאורך זמן. 

ההתאמה לטיפול תיבדק מראש באופן מקצועי וקפדני ולאחר פגישת התייעצות שבה ייבדקו מצב השורש והעצם הקיימת. במקרים מסוימים נוכל להציע מספר אפשרויות לצרכי ומטרות המטופל ולכן חשוב לזכור שהארכת כותרת כיום איננה בהכרח הדרך היחידה. 

כל הטיפולים המיושמים במרפאתנו נערכים על ידי רופאי שיניים מומחים ועתירי ניסיון בלבד וכפופים לתכנון מקצועי בנוגע לתהליך השיקום, שנוצר אישית עבור כל מטופל ומטופל. 

נשמח להזמין אתכם לפגישת התרשמות והתייעצות בה תוכלו להתרשם מהמקום, מהמכשור הטכנולוגי המתקדם העומד לרשותנו, שירותי המעבדה הפרטית שתחסוך זמן המתנה רב ותכין עבורכם את הכתר בו במקום וגם מהשירות, הגישה והיחס האישי הניתנים ללא פשרות. 

מדובר בטיפול כירורגי שחושף חלק מחומר השן הבריא במטרה להניח עליו כתר. בטיפול "מזיז" רופא השיניים את החניכיים ורקמת העצם, במטרה לפנות מקום לכתר עצמו. 

ריקבון עמוק בשן, שבר בשן או עודף חניכיים מהווים פגיעה תפקודית ואסתטית כאחד. על מנת להתגבר עליה, לא די בהנחת הכתר, אלא גם בחשיפת חומר שן בריא שיאפשר לכתר לשרוד כראוי לאורך זמן ולהחליף בפועל את השן שאבדה. 

דיודת הלייזר ממירה אנרגיית אור ממוקדת ואחידה במספר מצומצם של אורכי גל, במטרה להפיק ממנה מטרה דנטלית טיפולית כמו הלחמה או איחוי לרקמות, עצירת דימום, חיתוך עצם ועוד. 

הזזת קו החניכיים ממקומו וחשיפה של חומר שן בריא השוכן מתחתיהן, תתאפשר באמצעות עיצוב מחדש של קו החניכיים הודות לפעולת הלייזר. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ונהנה מאחוזי הצלחה מעולים תוך החלמה מהירה בקרב המטופלים. 

ד"ר דורון בר חן

ד"ר דורון בר חן

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

ד"ר דורון בר חן
צריכים ייעוץ מקצועי?
5/5
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

מאמרים מקצועיים מהבלוג שלנו:

איך מטפלים בנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים נחשבת לבעיה שכיחה, במסגרתה רקמת החניכיים נסוגה אל עבר שורש השן, מה שגורם לחשיפת שטח השן ולהצטברות חיידקית גדולה בתוכו. הנסיגה עלולה לגרום

קרא עוד »

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים (פריודונטיטיס) מהווה מחלת חניכיים מתקדמת, הפוגעת ברקמת החניכיים באזורי התמיכה של הלסת בשיניים. מצב זה גורם להיווצרות כיסים עמוקים בחניכיים ולספיגת עצם, שתביא

קרא עוד »

חור בשן טוחנת

חור בשן טוחנת נחשב למצב בריאותי שכיח מאוד, כמעט ללא תסמינים בשלבים הראשונים אך עם סכנה לכאבים עזים ואף לריקבון והתפוררות השן בהמשך. כיצד מזהים

קרא עוד »

רופא פה ולסת – מהם תפקידיו?

רופא הפה והלסת מתמחה במצבים מורכבים כמו גידולים, מומים ומחלות בחלל הפה, בעיות בלסת הנובעות מחולשה בשרירים המקומיים או פגיעה כתוצאה מטראומה, מצבים של אובדן

קרא עוד »

חזרה לחלק מסויים במאמר

תוכן עניינים

Dental Medical Center

מרכזי מומחים לרפואת שיניים

לקביעת תור לייעוץ
לוגו דנטל מדיקל סנטר
שיחת ייעוץ - ללא עלות
מלא/י את הפרטים בטופס, ונציגינו יחזרו אליך לשיחת ייעוץ בהקדם.