הכל על השתלות שיניים ביום אחד

השתלות שיניים ביום אחד נחשבות לטיפול איכותי, יעיל ומתקדם, במסגרתו המטופלים מגיעים בבוקר למרפאה ויוצאים ממנה תוך כמה שעות עם פה משוקם ושתלים אסתטיים מוצלחים. עד כמה הטיפול יעיל ומהם יתרונותיו? מתי ניתן לבצע השתלה ביום אחד ומתי גם לא? לפניכם כל המידע שחשוב להכיר בנושא:

השתלה ביום אחד: פעולה מומלצת או מהלך פזיז ומסוכן?

אם חלל הפה תקין ברמה הבריאותית ולא קיימות בעיות מלבד חוסר נוכחי בשיניים, ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד. השתלה זו מתבצעת במהלך כמה שעות טיפול ממוקדות ודורשת החלמה של מספר ימים נוספים, אחריהם ניתן לראות תוצאות יפות וקבועות וליהנות מפה מלא שיניים בריאות ואסתטיות.

האם השתלות שיניים ביום אחד מסתמנות כמהלך כדאי? בראש ובראשונה, חשוב לציין שמדובר בהליך שהפך לפופולרי רק בשנים האחרונות והודות לשיפורים טכנולוגיים וקדמה רפואית טובה המאפשרת זאת.

בעולם שכולו מידי ושבו התוצאות המתבקשות נוצרות "כאן ועכשיו", קל להבין מדוע רבים מעוניינים בהשלמת השיניים החסרות או אפילו בהחלפה של כל סט השיניים הקיימות בפעולה חד פעמית, קצרה ויעילה. יחד עם זאת, לא כל מטופל יוכל לעבור השתלה ביום אחד והדבר כרוך בנסיבותיו הרפואיות ומצב השיניים והחניכיים הקיים. תהליך של השתלה ביום אחד הוא חלק מתהליך כולל של שיקום הפה ומבוצע ע"י מומחה לשיקום הפה.

בדיקות התאמה מקיפות

אדם שמעוניין לבדוק את האפשרות להשתלה ביום אחד, יצטרך לעבור דיאגנוזה מקיפה לחלל הפה ע"י מומחה לשיקום הפה. את בדיקות ההתאמה נבצע על ידי צילום CT של חלל הפה, רנטגן וסריקה ממוחשבת ללסתות. התוצאות מבדיקות אלו, יסייעו לרופא השיניים ללמוד את המצב הקיים ולהחליט על אפשרויות הטיפול הקיימות, לרבות מיקום השתלים והתותבים.

שיקום הפה ביום אחד? לא לכל אחד
שיקום הפה ביום אחד? לא לכל אחד

בסיום הבדיקות, יקיים המטופל פגישת התייעצות עם הרופא, מומחה לשיקום הפה, שבה יוחלט על סוג הטיפול בהתאם למחירו, השלכותיו ותוצאותיו.

בנוסף, במרפאות דנטל מדיקל סנטר למצוינות דנטלית, נבצע הדמיה וירטואלית שבה נציג למטופלים את השתלים, מה שיסייע להבנה טובה יותר של אפשרויות הטיפול ומהן הפעולות המקדימות שיש לבצע על מנת להגיע לאותה התוצאה.

עקירת שיניים במסגרת ההשתלה

השתלות שיניים ביום אחד מבוצעות מיד לאחר עקירה. שיניים שנעקרו, מותירות אחריהן "כיסים" שבהם ניתן להשתיל עצם (במיוחד במקרה של חוסר בעצם) המהווה את בסיס השן. כתגובת הפה לפעולת העקירה, העצם הקיימת מצטמצמת ועלולה להקשות על קליטת השן החדשה כך שגם השיניים הסמוכות לה ייפגעו.

בלעדי השתלת העצם, ייווצר בסופו של דבר עיוות במראה הפה, שיוצר מראה לא מחמיא. השתלת העצם בתוך כיס העקירה שומרת על מבנה הלסת המקורי, כך שתימנע הפגיעה האסתטית בפני המטופלים. כיום שיטות בניית העצם נחשבות למוצלחות מאוד, גם כאשר מבוצעת בניית העצם ללא השתלה ביום אחד, אלא בתהליך השתלת שיניים ממושך יותר.

השתלות שיניים ביום אחד על ידי טכניקת "ההעמסה המיידית"

בהשתלות שיניים המבוצעות תוך יום אחד בלבד, נהוג להבדיל בין צורך בהשתלת שיניים בלסת התחתונה, לעומת השתלה בלסת העליונה משום שלכל אחת מהן זמן החלמה שונה.

בטכניקת ההעמסה המיידית שבה השתלת השיניים באותו יום כוללת גם הרכבת כתר זמני, יש צורך בהשתלת עצם חזקה וצפופה ובשתל דנטלי ארוך ויציב מאוד. כמו כן, הכתר הזמני של השתל יחזיק רק בהעדר הפעלת כוחות, כך שהמטופל נדרש לאכול מאכלים רכים בלבד בשלושת החודשים הבאים.

אפשרות זו תבוא בחשבון רק כאשר קיים צורך אסתטי דחוף בשיניים הקדמיות בלבד, שבהן ניתן להימנע מהפעלת כוחות חזקים.

השתלות המבוססות על עיקרון העמסה מידית מתרחשות בדרך כלל ביום אחד ובייחוד בשיטת ההשתלות הדנטליות המכונה ALL IN 4. שיטה זו מתייחסת לשיקום מלא של הלסת, כך שביום ההשתלה יותקן גשר זמני על השתלים דרך 4 עוגנים בפה והוא יוחלף בגשר קבוע לאחר כחצי שנה.

מתי לא מתאפשר לעבור השתלת שיניים ביום אחד?

העמסה מיידית, דהיינו השתלה ביום אחד איננה מתאימה לכולם. היא לא תוכל להתבצע כלפי מטופלים שסובלים מאיכות עצם ירודה ומכמות עצם דלילה, רכה וחלשה. מטופלים אלו יצטרכו לבצע תחילה השתלת עצם ורק כאשר יתברר שהיא צמחה בכמות מספקת ופיתחה את החוזק המתאים, ניתן יהיה לבצע עליה את השתלת השיניים.

גם מעשנים, חולים בסוכרת או אוסטאופורוזיס שהריפוי שלהם מעוכב יותר, לא יוכלו לבצע השתלות ביום אחד משום שקליטת השתלים במקרה כזה עלולה שלא להצליח.

עיכוב נוסף עשוי להתרחש כאשר המרווח הקיים בין שיא הרכס לרצפת הסינוס (האזור שבו יש לבצע את השתלת השן) איננו גדול. במקרה כזה יבוצע ניתוח הרמת סינוס כתנאי מקדים להשתלה ובו משתילים עצם שתייצר גובה מספק. הרמת הסינוס דוחה את מועד ההשתלה בכחצי שנה.

אין כל ספק שהשאיפה לסיים את שלב הטיפולים מהר ככל האפשר ולהימנע מפעולות כירורגיות ממושכות גדולה מאוד, אך כאשר רופא השיניים קובע כי ההשתלה עלולה להיכשל אם תבוצע ביום אחד, יהיה צורך לעבור אותה על פני תקופה. אם מדובר במטופלים שסובלים מפה הרוס וחוסר בשיניים כתוצאה מחרדה דנטלית, נוכל לבצע עבורם את הטיפולים בהרדמה מלאה.

יתרונות ההשתלה ביום אחד

  • עליית מדרגה "מיידית" באיכות החיים – המטופל עובר יום אחד של תהליך שיקום הפה ועוד מספר ימי התאוששות כדי להשיג את התוצאה המיוחלת ונהנה לאחר מכן מתפקוד מלא ללא קושי.
  • שימור עצם הלסת – השתלת שיניים שמבוצעת מיד אחרי העקירה מונעת את ספיגת העצם.
  • כמות ניתוחים מינימלית – מתייתר הצורך במספר עקירות, השתלות, חשיפות שתלים ועוד, כך שהשתלת השיניים חוסכת זמן, כאבים, מתח ומצמצמת את הסיכון לזיהומים.
  • צוות רפואי מלא – השתלות ביום אחד כרוכות בנוכחות של טכנאי שיניים צמוד שייקח מידות לגשר הזמני ויבצע אותו על המקום במעבדה הפרטית שבתוך המרפאה וכן באנשי צוות נוספים כמו הרופא המנתח והמשקם, סייעת, רופא מרדים ואחות.

השתלות שיניים ביום אחד בשיטת ALL ON 4

שיטת ALL ON 4 מיועדת לשיקום כל חלל הפה והלסת תוך יום אחד. הטכניקה מתבססת על 4 שתלים בלבד: שניים קדמיים, חזקים וארוכים בקדמת הלסת – אזור שבו בדרך כלל לא קיים מחסור בעצם. ושני שתלים אחוריים, חזקים וארוכים בקדמת הסינוס של הלסת העליונה, או במוצא העצב של הלסת התחתונה. שתלים אלו הם שתלים אלכסוניים.

אם מצב הלסת דורש זאת, ניתן יהיה להשתמש בשתל חמישי או שישי (שיטה המכונה 'אול און 5' או 'אול און 6').

הטיפול מתקיים בהרדמה מלאה ומתבסס על התאמה לשיטה זו בהתאם לתוצאות ה-CT שנלקחו בעת הבדיקות המקדימות. במסגרת הטיפול עוקרים את השיניים הנדרשות ומבצעים במקומן את השתלים. בו במקום לוקחים מידה לגשר זמני המותקן בפה המטופל בסיום ההליך. הגשר נוח ואסתטי, כך שאין סיבה לחשוש מנוכחותו והוא יאפשר למטופל לצאת מהמרפאה בסיום יום הטיפול כשפיו משוקם לגמרי. לאחר חצי שנה יוחלף הגשר הזמני שהותקן לו בגשר קבוע.

מרפאות המומחים שלנו לרשותכם

השתלות שיניים ביום אחד נחשבות כיום לטיפול משנה חיים, שיוצר מהפך אסתטי ותפקודי למטופלים וללא צורך בסדרת טיפולים מורכבת הכוללת עקירות, המתנה, כאבים וסבל. במרפאות DMC תוכלו לעבור השתלות שיניים ביום אחד באמצעות מכשור מתקדם וסטנדרטים רפואיים מקצועיים ולשקם את הפה באופן מלא ומהיר, מבלי לחוש דבר. פנו אלינו לתיאום פגישת התייעצות.

אם חסרה שן אחת לפחות בפיך, התשובה היא כן. השתל הדנטלי מספק כיום מענה איכותי וייתכן שגם מהיר במיוחד למצב של חוסר שיניים, תלוי במצבו הבריאותי של חלל הפה ובהערכת גבה העצם בכמות מספקת. השתלה ביום אחד חוסכת בזמן, כסף ותקופת החלמה. 

שיטה זו מבוססת על 4 שתלים: שניים בקדמת הלסת ושניים בקדמת הסינוס בלסת העליונה או במוצא העצב בלסת התחתונה. בין השתלים מחברים גשר דנטלי שמשלים את מראה השיניים החסרות. אם צריך, ניתן להשתמש גם בשתל חמישי ושישי, במה שמכונה all on 5 או all on 6. 

לא. מה שמבוצע בטיפול הוא החדרת השתלים עצמם ועליהם מבנה כתר זמני, כך שהתוצאה כבר תיראה לעין ותמנע את הפגיעה האסתטית והתפקודית מאובדן השיניים. לאחר 3-6 חודשים בהם תיבחן קליטת השתלים, ניתן יהיה להתקין את הכתרים הקבועים. 

ענף ההשתלות הדנטליות יצר התקדמות מטאורית בעשורים האחרונים, עיקרו מתמקד בשיפורים נוספים לשיקום מיידי של הפה במקרה של חוסר בשיניים. השתלים החדשים מבוססים על יציבות ראשונית טובה יותר, מה שמעודד צמיחה תקינה של העצם סביב ובתוך השתל ובכך מקצר משמעותית את תהליך ההחלמה. 

ד"ר דורון בר חן - מומחה לשיקום הפה

ד"ר דורון בר חן - מומחה לשיקום הפה

ד"ר בר-חן, מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות הישראלי בעל למעלה מ-23 שנות ניסיון בתחום, במהלכן ניהל מרפאות לשיקום הפה בישראל, גרמניה וסין. בנוסף, ד”ר בר-חן הינו חבר פעיל באיגוד שיקום הפה, מומחה להשתלות מטעם איגוד ההשתלות הגרמני והאירופאי, חבר פעיל בארגון "האסתטיקה של הפנים" האמריקאי (AFEE) ומכהן כיועץ רפואי בכיר במספר מרכזים רפואיים בינלאומיים.

ד”ר בר-חן הינו ממקימי מרפאת המומחים DMC המבצעת טיפולים לשיקום הפה, טיפולים אסתטיים ברפואת השיניים, הפה והלסת ובמטרה להגיע לתוצאות אליהן המטופלים שואפים.

הכל על השתלות שיניים ביום אחד

יש לכם שאלה?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

לקביעת תור לייעוץ